پايگاه فرهنگي و مذهبي نماز

خطبه نماز جمعه
عبادت هاي شبانه
خطبه نماز جمعه 1393/1/22
آیت‌الله امامی کاشانی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران با اشاره به نامگذاری امسال به نام اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی گفت: فرهنگ یعنی دانش، ادب و علم. فرهنگستان یعنی مدرسه، آکادمی، مرکز ادب، شعر و نوشتن مباحث علمی.
خطبه نماز جمعه 1393/1/15
حضرت زهرا (س) در شرایط بسیار سختی بعد از پدر بزرگوارش قرار گرفت، در شرایطی که امامت و ولایت در معرض خطر بود و آن حضرت نمی‌توانست در برابر چنین مساله مهمی بی‌تفاوت باشد از این رو با جهاد خود، وظیفه مردم را به آنها گوشزد کرد.
خطبه نماز جمعه 1393/1/8
ولی فقیه امروز ما مشروعیت خود را از امام زمان (عج) و به عنوان نایب عام دارد و با نگاه از نظریه سوم به اولی الامر ، اطاعت از قوانین حکومتی، اطاعت از خداست زیرا که هر سه قوه در نظام جمهوری اسلامی زیر نظر ولی فقیه هستند.
خطبه نماز جمعه 1392/12/23
در خطبه‌ای از امیرالمؤمنین(ع) در نهج‌البلاغه آمده است که چه زود می‌گذرد ساعت‌های هر روز و روزهای هر ماه و چه زود ماه‌ها می‌گذرد و سال‌ها فرا می‌رسد و سال‌ها به سرعت می‌گذرد و عمر به سر می‌آید، بنابراین باید تقوا پیش بگیرید.
عبادت شبانه اهل بيت
عبادت شبانه اهل بيت (ع)
خوشا به حال آنان كه از دنيا بريدند، و به آخرت دل بستند. آنهايى كه زمين را براى خود فرش و خاكش را زير انداز و آب آن را بهترين خوراك و قرآن را زينت و لباس و دعا را شعار خود قرار دادند
عبادت شبانه علما
از نيمه شب تا صبح مشغول تضرّع و زاري و مناجات بود، آنقدر بر سر و سينه مي‌زد كه هنگامي كه صبح مي‌شد در نهايت ضعف و نقاهت بود به طوري كه هر كه او را مي‌ديد گمان مي‌برد تازه از بستر بيماري برخاسته است
عبادت شبانه شهدا
هر دو دستش شديداً مجروح شده بود او با اين حال شهيد شده بود. از خودم پرسيدم اينها با اين وضع هم نماز شبشان را ترک نکردند. ما کجاي راه هستيم؟
مطالب ويژه
توصيه هاي مقام معظم رهبري پيرامون نماز اول وقت
براي نماز اول وقت نقشه بكشيد
اول سال كه ميشود انسان فكر كند كه خب حالا اين سال و قبلش هر جور بود، گذشت و الآن يك رابطه جديدي تعريف كنيم با خداي متعال... اگر چنانچه شروع اهتمام از همين نماز باشد، نماز چون خيلي مهم است، اين خيلي كارگشاست. نماز را انسان خوب بخواند، با توجه بخواند، حضور قلب داشته باشد
سيره عملي امام خميني (ره) درباره نماز
سيره عملي امام خميني (رحمة الله عليه) درباره نماز
امام راحل(ره)به مصداق‏ العلماءُ ورثةُ الانبياء در اسوه‏ بودن نيز از انبياء ارث برده‏ است.وقتي مي‏توان آن‏ حضرت را اسوه قرار داد که بر سيرهء نظري و عملي ايشان‏ وقوف داشته و آنگاه تبعيت‏ کرد. براي رسيدن به اين مقصود، خاطراتي از ايشان را به‏ اختصار مي‏آوريم تا تحليل‏ مختصري از رفتار آن حضرت را چراغ راه خود قرار دهيم.
آداب تحويل سال و آغاز سال نو
از نگاه آيت الله مجتبي تهراني
يک سال ديگر گذشت، امّا آيا با سپري شدن اين زمان من هنوز وجود دارم؟ خير! همه هستي من وجود ندارد؛ با گذشت اين سال بخشي از هستي من نيز گذشته است. لذا خوب است انسان نسبت به آنچه از او گذشت و از سرمايه و هستي‎اش کاسته شده متنبّه و متذکّر شود
دسته بندي شده در : نــمــاز اوّل وقــت  | نوشته شده توسط : امیرحسین  | لينک ثابت
تاريخ انتشار: دوشنبه هشتم آبان ۱۳۹۱

اول وقت نماز ازچه موقع تا چه موقعی است؟

 

فضیلت نماز اول وقت

شارع مقدس اسلام ، براى هر نمازى دو وقت قرار داده است : وقت فضیلت ، وقت غیر فضیلت . آیات و روایات سفارش مى كنند كه : نماز را در وقت فضیلتش بخوانید. وقت فضیلت هر نماز،مراتبی دارد كه قطعا اول وقت آن از ثواب بیشتری برخوردار است.

مستحب است انسان تا آنجا که ممکن است بدون عذر شرعی نماز را از اول وقت تأخیر نیندازد،( مگر این که کاری که انجام آن شرعا مقدم بر نماز باشد مانند نجات جان یا مال محترم و یا دادن طلب کاری یا امانت مردم یا تطهیر مسجدی که نجس شده ) مانع شود و همین طور اگر منتظر برپا شدن جماعت باشد تأخیر نماز اشکال ندارد. هر چه به اول وقت نزدیکتر باشد ثوابش بیشتر است و انتهای وقت فضیلت به شرح زیر است.

 

اوقات فضیلت نماز:

1- وقت فضیلت نماز صبح: از طلوع فجر صادق(اذان صبح) است تا هنگامی كه سرخی طرف مشرق آشكار شود(تقریبا تا هنگامی كه ستارگان در آسمان پیداست و هوا هنوز روشن نشده است).

ملاك براى شروع در نماز صبح، طلوع فجر است اگر با شروع اذان و یا تمام شدن اذان علم به دخول وقت پیدا شود مى‏توان نماز را شروع نمود. لكن چون نظر منجمین در تشخیص ساعت دقیق طلوع فجر اختلاف دارد احتیاط آن است كه تا چند دقیقه پس از اذان نماز صبح را تأخیر بیاندازیم و ملاك قضا شدن نماز صبح طلوع آفتاب است.

بنابراین وقت نماز صبح از اول طلوع فجر تا طلوع آفتاب است.

 

2- وقت فضیلت نماز ظهر: از هنگام زوال خورشید(اذان ظهر) است تا وقتی كه سایه شاخص به اندازه خودش برسد.

وقت مخصوص نماز ظهر از اول ظهر است تا وقتى كه از ظهر به اندازه خواندن نماز ظهر بگذرد و وقت مخصوص نماز عصر موقعى است كه به اندازه خواندن نماز عصر به مغرب وقت باقى مانده باشد كه اگر كسى تا این زمان نماز ظهرش را نخوانده باشد، نماز ظهر او قضا شده و باید اول نماز عصر را بخواند و بعد نماز ظهرش را قضا نماید. و مراد از [مغرب] غایب شدن آفتاب نیست؛ بلكه مراد همان وقت اذان مغرب است؛ یعنى، هنگامى كه سرخى طرف مشرق كه بعد از غروب پیدا مى‏شود از بالا سر انسان بگذرد.

 

3- وقت فضیلت نماز عصر: از زمانی آغاز می شود كه سایه شاخص(چوب یا میله‏اى صاف كه در زمین مسطح به صورت عمود نصب شود)به اندازه خودش برسد(بعد از تمام شدن وقت فضیلت ظهر) تا هنگامی كه سایه به دو برابر خود برسد. حدود 3:20 ساعت بعد از وقت ظهر.

وقت مخصوص نماز عصر هنگامی است که به اندازه خواندن چهار رکعت به غروب آفتاب باقی باشد و پایان وقت نماز عصر, غروب آفتاب است.

 

4- وقت فضیلت نماز مغرب: از هنگام اذان مغرب است تا وقتی كه سرخی در آسمان(در ناحیه مغرب) از بین برود( تقریبا تا هنگامی كه ستارگان بطور كامل آشكار نشده باشند).

هنگام نماز مغرب از وقتى است كه سرخى طرف مشرق (كه بعد از غروب آفتاب پیدا مى‏شود) از بالاى سر انسان بگذرد. هرگاه به اندازه خواندن سه ركعت نماز به طور معمولى گذشت وقت مخصوص به نماز مغرب گذشته و وارد وقت مشترك بین مغرب و عشا مى‏شود. اگر كسى تا زمانى كه به اندازه خواندن نماز عشا به نصف شب باقى باشد، نماز مغرب را عمدا نخوانده باشد باید اول نماز عشا و بعد از آن، نماز مغرب را بخواند و اگر كسى به واسطه عذرى نماز مغرب یا نماز عشا را تا نصف شب نخوانده، بنا بر احتیاط واجب باید تا قبل از اذان صبح بدون این كه نیت ادا و قضا كند (یعنى فقط به نیت آنچه بر عهده او بوده است قربة‏الى اللّه‏) به جا آورد.

 

5- وقت فضیلت نماز عشا موقعى است كه شفق (سرخى طرف مغرب) از بین برود تا [یك سوم] از شب بگذرد. حدود 2 ساعت بعد از وقت مغرب.

برای شناختن پایان وقت نماز عشا دو روش وجود دارد:

1- شب را از اول غروب تا اذان صبح حساب کنند و نصف نمایند, پایان وقت نماز عشا بدست می آید.

2- یازده ساعت و یک ربع (15/11) بعد از ظهر شرعی آخر وقت نماز عشا است.


برچسب‌ها: نماز اول وقت, نماز

درباره پايگاه
» با عرض سلام و خير مقدم خدمت بازديد كنندگان عزيز ، پايگاه فرهنگي مذهبي نماز از فروردين ماه سال 1391 شروع به فعاليت نموده است.
پس از جمع آوري اطلاعات لازم و تكميل محتواي وبلاگ ، طي سه ماه گذشته تغييرات بسياري در وبلاگ صورت گرفت .
گرايش به فرهنگ نوراني مکتب اهل بيت (ع) روزبروز بيشتر و بيشتر مي شود که اين هم از الطاف خفيه الهي است، در اين ميان رسالت دوستداران خاندان رسالت نيز سنگين مي شود. و لذا با توجه به توسعه فناوري اطلاعات و ارتباطات، برماست که همگام با عصر حاضر به دفاع از کيان ديني خويش قيام نموده و با استفاده از ابزارهاي کارآمد به احياي فرهنگ اهل بيت بپردازيم.
درس اخلاق
موضوعات پايگاه
حديث روز

امام صادق (عليه‌ السلام):
صَلِّ رَکْعَتَيْنِ وَاسْتَخِرِ اللهَ، فَوَاللهِ ما اسْتَخارَ اللهَ مُسلِمٌ إلّا خارَ لَهُ البَتَّةَ.
دو رکعت نماز بخوان و از خدا طلب خير کن؛ زيرا سوگند به خدا که هيچ مسلمانى از خدا طلب خير نكند، مگر آن‌كه قطعاً خداوند براي او خير قرار مي‌دهد.

Say two rak'ahs of prayer and then ask Allah for goodness for, I swear by Allah, no Muslim asks Allah for goodness unless He will surely give him Good.

تهذيب الأحکام،‌ ج 3، ص
تماس با ما
انتقاد و پيشنهادات شما عزيزان
پر کردن قسمت هاي ستاره (*) دار الزامي است!
* نام شما:
* نام خانوادگي:
* ايميل:
ادرس وبلاگ:
* پيغام:
لوگو پايگاه
عضويت در خبرنامه
ساير امكانات
ساير امكانات
قدردانى از يك لطف، ارزشى براى ماست و نشانه‏ ى انصاف ماست، نه اينكه نشان نياز خدا به نماز ما باشد، اگر معلمى به شاگردش گفت: از زحمات من قدردانى كنيد و خوب درس بخوانيد ...
اگر کسی بخواهد نماز اول وقتش ترک نشود و در نماز کاملا دقت داشته باشد چه کاری باید انجام دهد؟
نماز بى‏خضوع و خشوع نماز و عبادت نيست و دل بى‏خشوع و تن بى‏خضوع، به هيچ نيرزد. تنها آن نيايش مورد قبول واقع مى‏شود كه خاشعانه و خاضعانه باشد و آن نمازى بالا مى‏رود كه خشوع و خضوع در آن رعايت گردد.
اين كه چه كنيم تا دل ما براى عبادت خدا، فارغ شود، با توجه به اين كه اولا، فراغت براى عبادت، زمانى حاصل مى‏شود كه دل از وابستگى‏ها رها گردد. و ثانيا، فراغت وقت نيز لازم است، مسأله‏اى است كه در اين جا درباره‏ى آن بيش‏تر توضيح خواهيم داد.
از عوامل اصلى تحصيل حضور قلب در نماز حضور دايم در محضر خداوند مى‏باشد. نمازگزار همان طور كه در هنگام نماز خود را در محضر خدا مى‏بيند بايد در تمام ساعات زندگى خود اين حالت را حفظ كند و در حقيقت اين احساس حضور در تمام لحظات است كه موجب حضور قلب در نماز مى‏گردد
مانی که در حالت هشیاری کامل (بدون خواب آلودگی) با چشمان بسته نماز می خوانم، حضور قلب بیشتری در نماز دارم. آیا با وجود هشیاری کامل و حضور قلب بیشتر در نماز، اقامه نماز با چشمان بسته، اشکال دارد؟
حضرت عزرائیل (ع) : هر کس بر نماز اولوقت مواظبت نماید من خودم هنگام مرگ شهادتین را بر زبانش جاری می سازم. خودم شیطان را از او دور می سازم.
ذره ذره خاک مدينه ، مکه ، کوفه هر جايي که ايشان قدم نهاده است ، گواه راز و نيازها و نمازهاي حقيقي آن بزرگوار است . هنوز پژواک نواي دلنشين مناجات امام علي (ع) در جان هستي طنين انداز است . پس گوش جان به فرموده هاي آن امام همام مي سپاريم
كسى كه در هر ركعت از نماز مستحبى خود (قل هو الله احد) (انا انزلناه و فى ليله القدر) و ( آيه الكرسى ) را بخواند، خداوند عمل او را بهترين اعمال خواهد دانست